Kategorie: Články, reportáže

Skutečné kouzlo fotbalu

Český fotbal bychom mohli přejmenovat na Blanku. Je to tunel a propadá se. Ten prostějovský se propadl až na samotné dno.

Před právě probíhající sezonou se v Prostějově po letech dal dohromady mužský fotbal. Musel začít od nejnižší soutěže. Mohlo by se zdát, že není důvod chodit na pralesní ligu. Chyba lávky. V jednom týdnu jsem měl možnost sledovat tři různé fotbaly. Pojďme si zde udělat takové srovnání ligy mistrů, první české ligy a IV. B třídy okresní soutěže.

Liga mistrů
Milionářská soutěž. Sledovaná snad po celém světě. Název této ligy ponechám bez komentáře (pokud se ovšem v Anglii nedělí titul mezi čtyři mužstva, což vzhledem k tomu, že dělí teplou a studenou vodu do každého kohoutku zvlášť je docela možné). Už to, že jsem nezaujatý divák, mě nudí, ne tak, když vám během utkání připomínají, že pokud nepijete europivo, jste buran, pokud nesedíte na tribuně minimálně se ženou a třemi dětmi, jste chuligán a společenský odpad, no a pokud jste jedno z těch dětí neadoptoval z Ugandy, tak jste fašistická svině. Fotbal je rychlý, ale vzhledem k tomu, že hráči nic jiného, než pracovat na své fyzičce prakticky v popisu práce nemají, tak se není čemu divit.

1. Česká liga
Mnoho povyku pro nic. Každý den český fotbal na titulní straně (Sparta každý druhý, Řepka každý třetí). Většinou kluci z Blesku, tedy Sportu napíší pár obecných frází o tom, jak českému fotbalu nejvíce škodí fanoušci a že bez rodin s dětmi to prostě nepůjde. Chuligáni jsou všude a v Ostravě jedí děti k obědu. Pokud na sobě nemáte půl fanshopu a obrovskou molitanovou rukavici, nejste ten správný divák. Celý tento humus je sponzorován ještě větším humusem, kterému jen pár posledních zoufalců, kteří ve válce s alkoholem přišli o chuťové buňky, říká pivo. Hra je pomalá, nepřesná, hráči jsou líní, neustále se válí, nebo diskutují s rozhodčím. Hlavním problémem je, zda nemají rozhozený účes, nebo není třeba přepudrovat nos. Vzhledem k tomu, že hráči stejně jako v jiných evropských klubech nemají nic jiného na práci než makat na fyzičce, je pozoruhodné, jak v konkurenci některého velkoklubu, řekněme třeba z Řecka J všechny chytají křeče. Smutný obrázek českého fotbalu.

IV.B třída okresní soutěže
Kouzlo neobjeveného. Kluci i diváci potažmo fanoušci se fotbalem baví, krásné akce (většinu jsem v české lize neviděl za posledních deset let), plno emocí, dobré pivo, domácí klobáska. Jediná soutěž, na kterou chodí rodiny s dětmi. Nedělní odpoledne plné slunce a pohodny, sem tam té drobné výtržnosti.

Tak co, kterou si vyberete? ....

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.